



Флуор
Флуорът е най-електроотрицателният химичен елемент (при това не само в VIIA група a въобще), който проявява изключително агресивна химическа природа, по отношение на веществата, с които взаимодейства. Всъщност, само неонът и хелият не реагират с него. При обикновени условия, той е бледожълт газ с остра миризма и изключителна токсичност. Флуорът може да се проявява само като окислител при химическите взаимодействия.

Химични свойства
В негово присъствие, натрият и калият се самозапалват. На въздух, желязото (под формата на желязна вълна) и флуора реагират с буйно изгаряне, но желязно блокче би следвало да се пасивира от новообразуващия се слой железен флуорид и реакцията да спре:
.png)
За реакцията със стъкло (SiO2) източниците са противоречиви. Някои автори посочват, че тя е възможна директно:
.png)
А според други, реакцията се осъществява, заради водата интегрирана в стъклото, която реагира с флуора и се получава флуороводородна киселина, а тя от своя страна прояжда силициевия диоксид:
.png)
Кислородът, когато реагира само с флуора, проявява положителна степен на окисление (+1 и +2):
.png)
Благородните метали също не са защитени от агресивната природа на флуора. Платината при висока температура реагира с него и се превръща в червен газ (платинен хекса хлуорид).
.png)
Получаване и употреба
Имайки предвид, че флуорът реагира дори с някои инертни газове, става ясно защо не се среща в свободно състояние в природата... или поне доскоро се смяташе така. През 2012 година в Германия е открит естествен източник на флуор. В структурата на минерали, изградени от калциев дифлуорид (антозонит, който е радиоактивна форма на минерала флуорит), под въздействието на радиация, се е образувал освободен В кристалната решетка газ. При счупването на кристала, зловонието издало наличието на молекулен флуор.
За нуждите на науката и промишлеността, флуор се получава при електролиза на стопилка или разтвор на калиев флуорид и флуороводород. В случай, че се използва разтвор, разтворителят е втечненият, но безводен флуороводород.
Приложението на флуора в най-голяма степен касае ядрената енергетика, където се използва уранов хексафлуорид за обогатяване на урана. Някои флуориди се използват в електрониката, а други, които са диелектрици, намират приложение като изолатори вголемите трансформатори. Флуор се използва и в някои видове ракетни горива.
Много популярна е така наречената „флуорна конспирация“, според която мултинационални компании се опитват да тровят хората с флуор, като го добавят във водата, пастата за зъби и т.н. Истината е, че флуорните йони са незаменими в човешкия организъм. Отсъствието им обуславя бързото развитие на кариеси. Прекомерното насищане с тях пък води до флуороза и разрушаването на зъбите. Флуорът е неизменна част и от съвременната медицина.