top of page

Хлор

Хлорът е химически изключително активен елемент от VIIA група, макар и не толкова агресивен колкото флуора. При обикновени условия е в газообразно състояние. Жълто-зелен на цвят газ, той притежава неприятна задушлива миризма.

2020-03-27 (1).png

В химичните взаимодействия, хлорът обикновено се проявява като силен окислител и в съединенията си най-често е от -1 степен на окисление. Когато в молекулата има по-силен окислител, тогава хлорните атоми имат положителна степен на окисление. Например в перхлорната оксокиселина, тя достига до +7 (става дума за степента). Хлорът може да се проявява във всички степени на окисление от -1 до +7, с изключение на +2.

Химични свойства

Взаимодействие с метали–запаленият натрий продължава да гори в хлорна атмосфера:

2020-03-27 (14).png

Реакции с d-елементи:

2020-03-27 (13).png

Хлорът не реагира с желязо при стайна температура.

Взаимодействие с неметали–получаване на хлороводород под въздействие на директна слънчева светлина:

2020-03-27 (10).png

Предварително нагрят фосфор се запалва ако се внесе в атмосфера от хлорен газ:

2020-03-27 (11).png

При взаимодействие с вода под налягане се получава смес от солна и хипохолриста киселина:

2020-03-27 (8).png

Хлорът има множество оксиди, но те не се получават при директно взаимодействие с кислорода. От друга страна, той може да реагира както с основни оксиди, така и с киселинни оксиди.

При основните оксиди не би следвало да измества кислородния атом от съединенията му, но това се случва понякога заради големия афинитет на хлора към металите:

2020-03-27 (12).png
2020-03-27 (9).png

Получаване и употреба

В природата до този момент не са известни източници на простото вещество хлор и той се среща само в свързано състояние под формата на съединения или дисоцииран под формата на йони. Минералите, които най-често са негов източник са халит (NaCl –готварска сол), силвин (КСl), карналит (калий-магнезиев хлорид хексахидрат) и др. Моретата и океаните са пълни с хлорни аниони, заради разтворените в тях соли. Тъй като животът на Земята произлиза от същите тези солени води, вътрешната течна среда на нашите организми също съдържа изобилие от хлорни йони.

 

Хлорът в миналото се е използвал под формата на газ, съставящ бойното отровно вещество бертолит или също като част от други химични бойни газове например фосген. Днес този химичен елемент е неизменна част от съвременната индустрия. Хлорът е важна суровина при производството на солна киселина. Неговото приложение в бита също е доста значимо, защото той е най-често срещаната съставка на бактерицидните почистващи продукти. Хлор съдържащите препарати унищожават всички познати до днес бактерии. Под формата на радикали, хлорните атоми са изключително реактивоспособни, което ги прави силни канцерогени.

Сайтът е направен от Тодор Митев с помощта на Галин Недков

  • w-facebook
  • Twitter Clean

Ръководител: Майя Найденова

bottom of page