



Бром
Бромът е химичен елемент от V||A група, който при обикновени условия е течност с неприятна миризма, а парите му са жълтокафяви на цвят. Той е по-малко реактивен от хлора и още по-слабо реактивен флуора. Въпреки това при обикновени условия, бромът участва в множество химически взаимодействия. Той проявява, характерния за цялата група, неметален химичен характер.
.png)
Воден разтвор на молекулен бром (2,8%) се нарича бромна вода и се използва в много органични реакции. Като цяло бромът е много добре разтворим в органични разтворители. Често в съединенията си проявява -1 степен на окисление, но може да бъде и във всяка нечетна положителна степен на окисление (+1, +3, +5, +7).
Химични свойства
Молекулният бром реагира директно с метали като например среброто (при температура от 150–200 градуса).

С далеч по-активните метали (като например калий), взаимодействията са доста по-енергични и при обикновени условия може да са почти експлозивни:

Окислително-редукционните процеси са типични за окислители като брома и той лесно окислява например амоняк:

По-силните от него окислители обаче, безпроблемно могат да го изместят от съединенията му, което от своя страна може да се използва като метод за получаване на бром:

Разпространение и употреба
В природата бромът е разсеян елемент и се среща под формата на смес от два стабилни изотопа. Той се съдържа като примес във всички по-горе изброени минерали на хлора. Съдържанието му в солените води е относително 1:660 хлорни атома (по данни на Уикипедия). Употребата му включва фармацевтични препарати, пестициди, багрила, забавители на горенето и други. В миналото калиевият бромид е бил използван в качеството си на седатив и антиконвулсант.