



Йод
Като представител на VIIA група, йодът също споделя основните химически характеристики на халогенните елементи, но в същото време той притежава и някои уникални свойства. Йод най-често се среща в съединенията си от -1 степен на окисление, но също така може да бъде открит и във всички останали степени, които са характерни и за брома.
.png)
3a разлика от предходните халогени, при обикновени условия, йодът е твърдо вещество с виолетов метален блясък, но въпреки това си остава. Неговата разтворимост във вода е доста слаба. Йодните пари са виолетови на цвят и имат много специфична миризма, която лесно може да се разпознае във всяка медицинска Манипулационна. Химическата активност на йода е по-малка от тази на брома, но въпреки това, той е доста реактивен елемент.
Химични свойства
Една много впечатляваща реакция е взаимодействието между алуминий и йод на прах. Когато веществата се смесят, видимо почти нищо не се наблюдава, но ако върху сместа се капнат няколко капки вода, реакцията става изключително екзотермична със силен пламък и виолетов дим:

Взаимодействието на йод с водород при 445 градуса по Целзий, е една от най-често използваните реакции 3a илюстриране на принципите на химичното равновесие, защото при тези условия протича както правата, така и обратната реакция:

С метали като калия, йодът реагира експлозивно, което обаче не е добър подход за индустриалното производство на калиев йодид.
.png)
За целта се предпочита доста по-меката реакция между разтвор на калиева основа и простото вещество йод.
Разпростр анение и употреба
Взаимодействието на йод с водород при 445 градуса по Целзий, е една от най-често използваните реакции 3a илюстриране на принципите на химичното равновесие, защото при тези условия протича както правата, така и обратната реакция:
Йодът е разсеян елемент и се среща в много малки количества в Земната кора. Съдържат го някои минерали под формата на йодът (l03'). Биологични източници са както определени видове морски водорасли, така и някои растения на сушата.
Йодът е важен за живота и дейността на човека и може да се получава при окислението на йодиди с хлор. Един от най-често използваните йодиди е калиевият, като той се употребява за йодиране на готварската сол. Друга важна негова роля е да се прилага за защита на щитовидната жлеза от радиация. Йодът от него презадоволява нуждите на жлезата за 24 часа и намалява значително вероятността, тя да погълне радиоактивен йод.
Още една важна употреба на този химичен елемент е под формата на антисептик в йодната тинктура, която представлява смес от алкохол, йод и калиев йодид. Тя намира широко приложение в медицината. Йодът е в основата и на множество органични синтези.