



Кислород
Той се среща в свободно състояние под формата на молекулен кислород (02) безцветен газ, който дишаме заедно с въздуха, a също и като молекулен озон (03), най-вече в защитния озонов слой. Съединенията на кислорода се наричат оксиди и са изключително разпространени в природата. Дори водата може да се разглежда като водороден оксид.
Кислород има и в оксокиселините например азотна, сярна и др. Органичните съединения също изобилстват от цели класове изградени въз основата на участието му в реактивните им групи (например -ОН. C=O, COOH и т.н.). Кислородът е най-разпространеният елемент на Земята.

Физични свойства
Атмосферният молекулен кислород е съставен от три изотопа и е газ без мирис и цвят. Той е слабо разтворим във вода, но достатъчно, за да се използва от водните обитатели за дишане. Озонът за разлика от него има специфичен мирис, синкав цвят и е токсичен.
Химични свойства

Кислородът е неметал, но взаимодейства както с метали, така и с неметали, като по този начин се получават бинерни съединения наречени оксиди или други нар. пероксиди. Пероксидите и кислородните съединения с флуора, не се числят към оксидите:

В оксидите си кислородният атом има само втора отрицателна степен на окисление. Всъщност единствено, когато реагира с флуора, кислородът проявява положителна степен на окисление.
.png)
Супероксидите са съединения, които се образуват при взаимодействието на кислород с някои от алкалните метали И алкалоземните метали. Тези съединения съдържат супероксиден анион (O2'1) и имат обща формула за алкалните елементи M02, a за алкалоземните–M(O2)2.
Кислородът е невероятно силен окислител и дори самото понятие окисление, исторически е свързано с този химичен елемент.
Получаване
Кислород промишлено се получава, чрез фракционна дестилация на втечнен въздух, а лабораторно посредством термично разлагане на кислородсъдържащи съединения като калиев перманганат. В природата най-голям източник на молекулен кислород е процеса фотосинтеза при зелените растения. Без него животът на Земята би бил немислим.