



Бор
Борът е първият представител на III A гpyna. B кристално състояние той се отличава с голяма твърдост, високи температури на топене и кипене и не се среща в чисто състояние. В аморфно състояние борът е тъмнокафяв прах При 1000°C ce получава негова а-ромбоедрична, а при 1500°C В-ромбоедрична модификация. Борът има и особено свойство да абсорбира радиация и да се проявява като полупроводник. Минералите (боракс, кернит, сасолин) на химичния елемент бор не са в изобилие, като най-голямото известно до момента находище се намира в Турция.
_edited.jpg)
Химични свойства
Борът се окислява лесно, като при реакцията се получава борен оксид:
Също така реагира с водорода и резултатът е борен хидрид, чиито молекули могат да образуват асоциати на основата на ковалентни мостови връзки и се получават полимери с общи формули и с общо
название-борани:
.png)
.png)
Борът образува борати със стопилки на алкални основи:
Аморфният бор НЕ може да реагира с концентрирани разтвори на алкални основи за разлика от аморфния:
Окислително-редукционни реакции са възможни при високи температури:
.png)
.png)
.png)
Съединения на бора
Други важни съединения на бора са борният карбид (тетраборен карбид) и борният нитрит, които са керамични материали и същевременно са едни от най-твърдите вещества познати на човека (след диаманта). Използват се в броните на военните машини и в бронежилетките, както и в тактическите щитове. Борният карбид може да се използва и при изграждането на атомни централи или убежища за защита от атака с неутронна бомба.
.png)
Обикновено борната киселина се получава директно при взаимодействието на боракс и солна киселина.
.png)