top of page

Германий

2020-03-23%20(20)_edited.jpg

Германият е сиво-бял на цвят c метален блясък. Той е твърд, но крехък с диамантоподобна структура. Също като  силиция е полупроводник, но за разлика от него се разтваря в царска вода:

2020-03-24 (6).png

С неорганични киселини, които не са окислители не реагира, защото не може да измести водорода освен C гореща флуороводородна. Със киселините силни окислители реагира съответно със сярна при нагряване, a с азотна при обикновени условия:

2020-03-24 (9).png

Германиев диоксид се образува и при директно взаимодействие с кислород при температури над 700°C. Той е добър катализатор, използван при полимеризацията на полиетилен терефталат, който се употребява за производството на пластмасови бутилки.

Въпреки че е добър полупроводник, употребата на германия като такъв намалява и се пренасочва използването му при изработката на лещи, призми и най-вече на оптични кабели. Добиването му става по косвен начин, като страничен продукт при добивите на други материали.

 

С водорода германият образува хидриди– германи, които имат до десет германиеви атома в молекулата си и са в газообразно или течно състояние:

2020-03-24 (7).png

C халогенните елементи се получават германиеви халогениди:

2020-03-24 (10).png

Сайтът е направен от Тодор Митев с помощта на Галин Недков

  • w-facebook
  • Twitter Clean

Ръководител: Майя Найденова

bottom of page