



Елементи от групата
III A гpyпa включва елементите: Бор (В), Алуминий (AI), Галий (Ga), Индий (In) и Талий (Tl). Атомите на тези химични елементи съдържат двойка s-електрони и един р-електрон, което ги прави р-елементи. По време на химичните реакции атомите преминават във възбудено състояние и единият електрон от s-AO (атомната орбитала) прескача на р-атомната орбитала. С три несдвоени електрона, химичните елементи от III A група проявяват трета валентност, т.е. те образ уват 3 химични връзки в съединенията си.




Всички химични елементи от трета А група са с метален химичен характер с изключение на бора, който е преходен неметал. Това се обяснява с относително по-малкия му атомен радиус в сравнение с този на останалите елементи в групата. Елементите от III A гpyna образуват сравнително трайни оксиди и хидроксиди с общи формули M203 и М(0Н)3, където М е съкратено от „метал“. Тези съединения имат основен характер с изключение на борните, които обаче В присъствие на силни киселини също проявяват основен характер.
Имената на химичните елементи от III A гpyпa притежават различен произход. Названието на елемента Бор произлиза от арабски (бурак) и означава бял. Но не заради неговия цвят, а заради белия цвят на най-разпространеното му съединение: боракс. Алуминият също получава името си от едно от съединенията си калиева стипца (alum). Галият е наименуван в чест на древното име на държавата Франция (Галия). Индият е кръстен на индигото заради цвета на една от спектралните му линии. Талият води названието си от гръцки (,,thallos“-,,3eлeнa клонка“).