Волтер
Философски новели
Във “Философски новели” Волтер на фона на приключения и пътешествия разглежда теми като взаимовръзката между случайност и предопределеност, низостта и величието на човека, безсмислието както на крайния песимизъм, така и на крайния оптимизъм. Въпреки широкия спектър от теми вниманието на френския философ е насочено основно към човека, към неговото място и роля в обществото.

Това е доста забележителна книга – сатирична атака срещу схващането, че живеем в най-добрия от всички възможни светове и че затова всичко, което се случва в такъв свят, неизменно се случва за най-доброто. Волтер – Философски новели. Предполага се, че Волтер е написал цялото нещо за едва три дни – доста продуктивна половин седмица. Волтер – Философски новели.
Това, което намерих за особено интересно тук, беше дискусията за войната – как ужасите на войната се представят по такъв начин и почти неизменно пълната нечовечност на описаното (изнасилване и дори изяждане на половината от нечии неравности) е просто поставена в средата. до „такъв, какъвто са нещата“. Волтер – Философски новели. Въпросът за свободната воля, човешката агенция и отговорността за нашите действия – нещо, което понятието за живота ни в най-добрия от всички възможни светове много подкопава – никога не е далеч от повърхността, но неизменно остава само под повърхността. Волтер – Философски новели.
Това е книга „Шоу, не казвай“ – дори показването да е тежко предавано в крайност. Волтер – Философски новели. Ще е необходим особено ангажиран оптимист, за да разгледаме това, което правят героите в тази книга, и да излязат от другата страна, все още мислейки, че светът е извън всяка възможност за подобрение. Волтер – Философски новели.
Това, което особено ми хареса, беше самият край и градината, която се поддържа. Волтер – Философски новели. Чрез усилията на Кандид да създаде тази градина, той най-накрая намира някакво чувство за човешко достойнство, стабилност и дори вид щастие. Волтер – Философски новели. Книгата иначе е одисея на глупак, но това окончателно приемане на живота като борба и вид стоично приемане на наградите, които идват от труда, е наистина прекрасно нещо. Волтер – Философски новели. Странно е, че когато ние на Запад се сблъскваме с почти една и съща визия за света около нас, ние твърде често извиняваме това страдание, че е необходимо за по-голямото благо. Волтер – Философски новели. Тази малка книга на Волтер показва, че подобно нечовечество не е необходимо предположение за западната традиция, че понякога дори ние можем да бъдем шокирани от ужасите, които причиняваме на другите и дори смирени от страданията. Волтер – Философски новели.
Микромегас е кратка история, подражаваща на Пътешествията на Гъливър в аспекта, който хората са показани от гледна точка на други същества. Волтер – Философски новели. В историята същество от Сириус и друго от Сатурн – най-колосално по отношение на неумелите хора – се случва да дойдат на Земята и да открият, че е обитавано от хора. Волтер – Философски новели. Те измислят някакви средства за разговори с хора, обмен на философски идеи и се учудват на способността на разума и интелекта, проявени от такива мънички същества. Волтер – Философски новели. Но когато научат за човешките злини, войни и кланета; те се бунтуват и ужасяват от такъв характер на изключително насилие и ярост, които природата е дала на такива незначителни същества. Волтер – Философски новели. Микромегас, жителят на Сирия, след това предлага на хората ценна книга, която обхваща знанията по философия и смисъла на всички неща, които правим. Волтер – Философски новели.