



Олово
Оловото е тежък синкаво бял метал със силен метален блясък. дори в твърдо състояние то е меко и пластично и с лекота се реже с нож. Притежава относително ниски температури на топене и кипене и се отличава с голяма токсичност. Оловото има добра електро и топлопроводимост. В повечето си съединения то е от втора валентност, но понякога образува И нетрайни съединения, в които е от четвърта валентност, ко ято пък отговаря на възбуденото му състояние.
_edited.jpg)
В кислородна среда оловото се покрива с тъмна коричка от оловен оксид (PbO), а в присъствие на водни пари и кислоод се образува оловен дихлорид (Pb(OH)2):
.png)
При малко по-високи температури оловото може да реагира и с други метали.
.png)
Оловото лесно реагира c азотната киселина като образува оловен нитрат. Взаимодействието му с разредени неорганични киселини като солната и сярната обаче, се възпрепятства от това, че металът се пасивира с коричка от съответно малко разтворимите оловен дихлорид (РbCl2) и оловен сулфат (PbSO4):
.png)
Приложение
В природата елементно олово не се среща, а само под формата на съединения. Най-разпространеното от тях е галенитът. Добиването на олово е трудоемък и замърсяващ процес, но въпреки това то се използва още от дълбока древност. Имайки предвид токсичността му и тази на съединенията му, не винаги този полезен метал е бил използван по правилния начин. Например в древен Рим водопроводите са били покрити или изцяло направени от олово, а един от любимите подсладители на императорите бил оловният ацетат. През средновековието олово се използвало за укрепването на важни сгради и постройки. В недалечното минало много популярни са били играчките изработени от него и дори съдове за хранене. A в още по-близки времена са се произвеждали масово оловни бои за бита.
Днес употребата на оловото не е спаднала, но се правят опити да се ограничи вредното му въздействие върху околната среда и човека. Обикновено то се използва в оловните плочи, които служат като защитни екрани от радиация, там където има такава (атомните реактори). Все още се произвеждат оловни акумулатори и дори куршумите на огнестрелните оръжия продължават да разчитат на оловото, както е било столетия назад. Освен това хобита и професии като риболова са също зависими от оловните тежести.