



Галий, Индий, Талий
Следващият представител на IIIA група e галият. Той е мек сребристобял метал с температура на топене по-ниска от 30° C. B природата не се среща в свободна форма, а B човешката дейност участва главно като съставна част на електронните компоненти (платки на микровълнови фурни и инфрачервени устройства). Галиевият нитрит и галиевоиндиевият нитрит се използват за изработката на сини и виолетови LED (светлинни диоди).



Индият е сребристобял мек метал с относително ниска температура на топене, който е слабо разпространен в земната кора. В медицината се използват радиоактивни изотопи на индия за маркиране на протеини и тяхното проследяване. Освен това се употребява при производството на полупроводници и LCD дисплеи.
Талият е мек сив метал, който не се среща свободно в природата. Той намира ограничено приложение
предимно В медицината или неговите съединения се използват в някои инженерни проекти в различни и силно специализирани области на науката и при особени условия.
Taлият e злощастно известен със своята висока токсичност. Има множество случаи на хора, които са били излагани случайно или умишлено на талиево отравяне.
Използването му от психопати или, е спечелило на талия славата като ,,Отровата на отровителите”.